בית / החבר'ה כותבים / מכתב שכתב מקים הארגון: על צמיחה ושינוי שמגיעים מלב פועם

מכתב שכתב מקים הארגון: על צמיחה ושינוי שמגיעים מלב פועם

זה המכתב שנכתב בישיבת שבי חברון והוביל בעצם למהפכה גם בשאר הישיבות. בבקשה: חברי היקרים ללימוד! אני מתעסק עם סמארטפונים שהם רק ענף אחד מתוך השורש הנפלא של הטכנולוגיה שהניבה התקדמות עצומה אך לצידה לצערנו גם הרס וחורבן. ואני מנסה להילחם בתרבות הקטסטרופאלית שאנו חיים בה, אבל לבד – בחיים לא אצליח. אני פונה אליכם כי אני כבר לא יכול יותר לבד, אני יודע שזה נראה ארוך אבל אני מבקש ממכם שתקדישו כמה דקות ותקראו.

ביום שני בערב אור לז' בחשוון התחלנו להתפלל על הגשמים שהם התחלת השפעת הברכה ע"י הקב"ה, וכולי תקווה שהתפנית שחלה באותו ערב תביא גם היא הרבה ברכה. באותו ערב דיברתי עם הרב יהושע שפירא במטרה לנסות ולארגן יום עיון לרבנים בנושא הטכנולוגיה וכן עוד כמה וכמה פעולות נוספות. הרב אמר שזה טוב מאוד אבל שאני צריך להשקיע את כל כוחותיי כרגע לעשות את השינוי בישיבה שלנו. הוא הוסיף ואמר שלא יכול להיות "שבישיבה אחת הטובות בארץ שיש בה טהרה וקדושה ועוצמות גדולים של לימוד (ציטוט כמעט מדויק), מתוך 300 תלמידים ואברכים יש רק 10% תלמידים שיש להם סינון לסמרטפון". הרב טען שהמיקוד שלי כרגע צריך להיות בלהגיע לכך שלפחות ל70% מבעלי הסמארטפון בישיבה יהיה סינון. מתוך כך החלטתי לכתוב מה אני מרגיש וחושב אחרי התעסקות אינטנסיבית של חצי שנה בנושא והרבה שיחות עם תלמידים, חברים, אנשים בעלי ניסיון חיים ורבנים.

לפני חצי שנה אמרתי לעצמי "חלאס!",חלאס עם זה שיש פה תלמידים בשיעור א' ב' ג' …שיושבים ורואים סרטים מכל סוגי הסרטים בחדרים, כל אחד בכמות שלו מסרט אחד וצפונה. חלאס מלפתוח ynet,sport5  באמצע הסדרים. חלאס מלשרוף את הזמן על משחקים חסרי משמעות. בעצם, חלאס על הבזבוז זמן file0001865744985ותרבות ה-"זבל"(סליחה על המילה) שאנחנו נמצאים בה והמדרון ממשיך להיות חלקלק בלי שום מעצורים והתרבות הזו מכלה כל חלקה טובה. ולכן החלטתי שחייב להיעשות שינוי. מתוך בדיקה של פתרונות טכנולוגים מגוונים, החלטתי ללכת על Netspark. עשינו שיחה בישיבה הסברנו על החשיבות של הנושא, הסברנו טכנית איך האפליקציה עובדת, פתחנו עמדת הרשמה ושיגענו לכם את המוח.

עכשיו אחים יקרים אני פונה אליכם, לא יכול להיות שמתוך כ-200 בעלי סמארטפונים יש רק לכמעט 30 סינון! וגם אותם 30 ואני בתוכם צריכים לשאול את עצמנו כל הזמן "האם המסלול שבניתי לעצמי זה המסלול שהייתי רוצה, או שאני מוותר לעצמי?". חבר'ה אני צועק מקירות ליבי- די להיות פשרנים. בואו נדרוש מעצמנו לא יותר אלא מה שאדם דתי סטנדרטי צריך לדרוש מעצמו, זה אולי נשמע נאיבי אבל כן, אני מבקש "רק" להחזיר את הסוסים לאורווה. אני פונה לצדיקים עם הסמארטפון, אלה שחושבים לעצמם "אכנס לישיבה אלמד תורה והכל יסתדר וכבר אהיה חסין מהכל" הם טועים בענק! ממפגש שלי ומשיח עם אברכים אתה שומע שהם פשוט לא מבינים שהם כבר בתוך התרבות הזו. אם אתה חצי שעה ביום(ואני מפרגן) נותן לילד הקטן לראות בYouTube "דורה" וחבריה אתה מתחיל להיכנס לתרבות הזו, וחבר'ה כולנו שם. אני פונה גם לצדיקים שבלי הסמארטפוון וב"ה מצליחים לטמון את הראש בגמרא בלי להסתכל ימינה ושמאלה. אם לא נעצור ונתחיל לבנות בישיבה חומות הגנה גדולות ורצונות גדולים מאד בנושאים הללו דרך בירורים נוקבים עם עצמינו ועם הרבנים, אז אולי בישיבה בחממה הנפלאה הזו נוכל "לשרוד" אבל ברגע שנצא החוצה הדברים יראו אחרת לגמרי וכל החינוך אליו אנו שואפים לחנך את ילדינו ישאר חלום גנוז.

כמו שראיתם בקושי כתבתי את הבעיות החמורות של הצניעות שיש באינטרנט וחבריו גם כי אני לא כ"כ מבין את ההשלכות של הבעיות על הנפש וכמה זה באמת משפיע,  אבל לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין את הסיכון האדיר הטמון פה, מספיק שכל אחד יסתכל ימינה ושמאלה ויבין לבד.

אבל מה שהכי חשוב  בעיניי זה שכלי העזר הטכנולוגי שמצאתי הוא אך ורק כלי עזר. אם לא יתחולל שינוי אמוני יסודי בהבנת האתגרים וההתמודדות הרוחנית מולם, שום טכנולוגיה לא תוכל באמת להועיל. ואני מאמין בלב שלם שזה יכול להיות שינוי אדיר ובשביל שהשינוי הזה יקרה אנחנו זקוקים גם נואשות שהרבנים ירתמו להילחם בטרור שרצח ופצע מקל ועד אנוש כל כך הרבה אנשים מעמי ארצות ועד יראי שמיים. ואחרי שהרבנים יצליחו להסביר לנו איך בטכנולוגיות המדהימות האלה יש טוב ותועלת גדולים מאוד אבל יש כנגדם גם רוע וטומאה גדולים לא פחות, ואיך עלינו לגשת להתמודד עם הטכנולוגיות הללו. בעז"ה מתוך עמדה שכזאת הם יסחפו איתם את התלמידים, ואז נצליח אנחנו לסחוף אחרינו אנשים ולהתחיל לבנות פה תרבות של חיי חברה שהיא לא חברה וירטואלית, חיים של ניצול זמן ולא של בזבוז, חיים של נפש מלאה בטוב ולא בתכנים נוראים, חיים שילדינו יגדלו על חברה של משחקי אמיתיים כמו מחבואים כדורגל ולא לחיים שהילדים באים לבית של השני(במקרה הטוב)ומשחקים במחשב במשחקים וירטואליים ורואים סרט "ביחד".

hertzug21546825907282008רק אם אנחנו ונרצה לעצור את הסחף הנורא והמטורף הזה נצליח קמעא קמעא ליצור תרבות טהורה- "הבא להיטהר מסייעין בידו". אני מאמין בלב שלם שאם אנחנו נתגייס לכך, הקב"ה יפתח לנו שערים לשינוי הנ"ל ואני יכול לספר לכם מעדות שלי בעניין- אתם לא מבינים עד כמה הדברים במובן מסויים מתקדמים מהר, "כהתערתותא דלתתא – כך התערתותא דלעלא".

בטח אתם שואלים אז מה עכשיו, מה בתכל'ס אני רוצה מכם?

אז ככה, כרגע הישיבה שלנו היא הנסיון הגדול של Netspark קרי של הרב יהושע שפירא. אם זה יצליח בישיבה, זה יהיה מקפצה רצינית להתחיל ולפעול בעוד ישיבות ובעז"ה לכלל הציבור. לכן אני פונה אליכם בעלי הסמארטפון- בואו נהיה חזקים וגיבורים ונחליט הרגע, בלי להגיד "אני צריך לחשוב על זה", "אני רוצה שזה יבוא ממני", "זה יקר כו'. דבר שמציל חיים, לא עושים בו חשבונות בטח לא כשמדובר ב-12 וחצי שקל לחודש וברבע שעה של התקנה ובניית הגנה. שוב, אני מזכיר שזה רק הפתרון הטכני שהוא חשוב מאד כי בלי סינון אתה עובד על עצמך שאתה רוצה שינוי, אבל השלב הבא, החשוב יותר, זה להתחיל ליצור שיח חברתי שמתקומם על מצבנו, ולבקש מהרבנים בישיבה בירור אמוני מעמיק על הסוגיה, רק ככה בתהליך ארוך וסזיפי נצליח.

אני מבקש ממכם אל תתנו לי להגיד הובסנו במלחמה הכי קשה שלנו בחיים. כן, אני משוכנע בזה שזו המלחמה הקשה ביותר שלנו, וכבר אמרו הפרטיזנים "אל נא תאמר הנה דרכי האחרונה". בדור ההוא המלחמה הייתה על הגוף, בדור שלנו המלחמה היא על הנשמה.

יש לי עוד המון מה לכתוב בתחום הזה אבל קיצרתי. בעז"ה אני מקווה שבפעם הבאה שאכתוב זה יהיה אחרי של-50% לפחות מבעלי הסמארטפון יהיה סינון. כתבתי ישר מהלב מהכאב שלי ולא חס וחלילה מתוך התנשאות. אני צועק לא בגלל שיש לי כוח לצעוק אלא כי אין בי כבר כוח לדום. אני כותב כי כבר נמאס לי להאכל מבפנים, מה יש? שגם לכם יכאב מהמצב.. כולנו באותה סירה שיש בה לצערנו כ"כ הרבה חורים עד שרק הקצה של התורן עדיין מעל המים.

תודה רבה שהשקעת מזמנך לקרוא, עכשיו חזרה לבית המדרש…

לפניות ודיבורם על המצב והסינון בשמחה רבה,

יואב ארנלפד  שיעור ד' .

ראה גם

כי דוסים לא צריכים סינון: מכתב אישי אליך על לקיחת אחריות

את הדברים הבאים אני באמת כותב ממקום אמיתי. באמת שאין לי פה שום אינטרסים ואני …

21 ת.אחרונות

 1. סליחה שאני 'רוקד על המודעה הזאת אבל חשוב לי לפרסם:
  בס"ד
  שמענו כבר עשרות פעמים שאסור, לא בריא…דופק תמוח….כתוב בתורה שאסור.. זה הורס את הזוגיות..חייבים לשים סינון אבל כמו הרבה דברים אחרים, זה עובר לנו ליד האוזן, אנחנו בטוחים שזה כבר לא רלוונטי אלינו, כי 'כבר עברנו את זה' ואז אנחנו לא שמים סינון, או ששמים אבל השארנו רמה נמוכה כדי לראות סדרה כי 'הסינון חוסם יותר מדי וצריך לנשום' או שאנחנו פשוט יודעים לפרוץ את זה…
  חשוב לזכור- אנו לא יחידים, זה תופעה שנשואים\רווקים\אברכים\מתבגרים מתמודדים איתה [ כן תופתעו לשמוע שיש אנשים בני 30+ נשואים עם ילדים שמתמודדים עם פורנוגרפיה] אז הבנו את הבעיות ואנו לא רוצים להגיע למצב שעוד כמה שנים אנחנו באותו מצב.
  אז מדוע אנחנו ממשיכים ליפול?
  אנחנו ממשיכים ליפול כי זה לא מספיק ברור לנו מה היקף הבעיה ואיך להתמודד, ולרוב הפתרונות שנמצא בגוגל לא מספיק טובות, אז איפה כן ניתן למצוא מידע מועיל בנושא?
  יש כמה אתרים באינטרנט לא מוכרים כל כך שעושים דבר מאוד פשוט- יש הרבה אנשים טובים שעונים בכנות ביושר ובצורה מדהימה לכל שאלה שישאלו אותם…ממליץ בחום להיכנס בהזדמנות לאתרים האלה ולזרוק מבט יש שם דברים מדהימים, תרשמו בראש את השמות ותסתכלו שיש לכם זמן
  1)'עבודה בעיניים'- התמודדות עם אתגרי הזמן, באתר יש שיעורים, סרטוני ווידאו שו"ת ומגוון רחב של הסברים על התמודדות בגילאי ההתבגרות [רבנים כגון הרב אלישע אבינר, הרב יהושוע שפירא ועוד]
  *מוזמנים לכתוב ביוטיוב 'למה הפסקתי לצפות' ולראות הסבר ווידוי קצר של כמה 'חילונים' שמדברים על הנושא.. וסרטון נוסף ביוטיוב- 'אורי לביא' על התמכרות וגמילה ['חילוני' שמסביר מה הוא עבר שהוא התבגר במקביל להתבגרות של האינטרנט ואיך הוא 'איבד את עצמו ואת הקשר למציאות' ומדוע שום דבר לא יכול להחליף את המציאות(כמובן לשמוע ולסנן מידע מיותר)
  2)'שמור עיניך'- אתר נראה לי חילוני לחלוטין [אומנם קיבל ברכות מרבנים כגון הרב יהושוע שפירא ועוד גדולים מהעדה החרדית] שמביא מגוון רב של כלים ופתרונות מעשיים
  3)'אקשיבה'- הוקם על מנת לתת מענה לחרדים וחרדיות המעוניינים לשאול שאלות בנושאים אמונה ומחשבה, התחבטויות אישיות, צניעות, ובעיות שונות וכל זאת בחסיון מלא, ללא כל צורך בחשיפה או זיהוי כלשהו., באתר מגוון רחב של שאלות בכל נושא אפשרי תשובות מפורטות בכנות ויושר שנכתבות בצורה מדהימה
  4)עזים בקדושה, כן אלא שחופרים כל הזמן, סה"כ יש להם באתר אחלה דברים, כנסו לאתר וכנסו שם ל'פינה לאחראי' ותעיינו שם
  ***יש גם אתר לבנות בשם 'שמור עיניך לנשים ולבנות'
  וכמובן הסור מרע הוא רק חצי עבודה, חשוב מאוד לשמור על ה'עשה טוב' ".
  "ידידי היקר!, הפסק לחפש בספרים מה שמדברים על אותו החטא ומה שכבר רשמת לך -תגנוז!, היצר המביא לחטא זה הוא כה ערום, שכל מחשבה על החטא ואפילו מחשבה של חרטה ותשובה,עלולה לגרות שוב את היצר לעבור. אי לזאת, צריך ללכת בדרך ההפוכה…..צריך לשכוח מהחטא! וזאת על ידי שתשקיע את עצמך בלימוד ותשתדל לחדש ודווקא בשמחה…. וגם תנסה להיות בעל חסד, לעזור לחבריך ולהיטיב עד כמה שאתה יכול אבל שלא תבוא על ידי זה לידי ביטול תורה…
  …. חזקה עליך שבבוא נסיון לידך תדחה את היצר בחירוף נפש.אבל זוהי מלחמה גדולה.הרבה פעמים תנצח אבל יכול לקרות שגם הוא מנצח ואתה נכשל… ואם חלילה נכשלת, אל תחשוב על זה ואל תשים לב!תדחה כל מחשבה על זה ובפרט היזהר מן הייאוש! רק זה רוצה היצר, להפיל את האדם לייאוש וזאת אל תיתן לו ! תלמד הלאה ובשמחה!כאילו לא קרה כלום!!"
  (הרב וולבה זצ"ל)
  ונסיים בדברי הרמב"ם: "אין מחשבת עריות מתגברת אלא בלב פנוי מן החכמה, ובחכמה הוא אומר אילת אהבים ויעלת חן דדיה ירווך בכל עת באהבתה תשגה תמיד(הלכות איסורי ביאה פרק כב, הלכה כ-כא):
  בהצלחה וזמן חורף מוצלח!

 2. Great post. I was checking constantly this blog and I'm impressed! Extremely helpful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and best of luck.

 3. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 4. Currently it looks like Drupal is the preferred blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?

 5. I'm extremely impressed together with your writing abilities and also with the structure to your weblog. Is that this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is uncommon to see a great weblog like this one today..

 6. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I've either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off? I'd truly appreciate it.

 7. VRポルノ .dFynbiYsERK

 8. Regards for helping out, excellent info .

 9. What is Java Burn? Java Burn is a unique and innovative product that enhances your morning coffee routine.

 10. Keep up the excellent piece of work, I read few articles on this site and I think that your weblog is very interesting and has got sets of good info .

 11. Greetings I am so glad I found your blog page, I really found you by accident, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic work.

 12. Your place is valueble for me. Thanks!…

 13. I do believe all the concepts you have presented for your post. They are very convincing and can certainly work. Still, the posts are too short for novices. May just you please lengthen them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 14. I don't normally comment but I gotta admit regards for the post on this perfect one : D.

 15. When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it!

 16. I do like the way you have framed this matter and it does give me some fodder for consideration. On the other hand, from what I have personally seen, I just simply wish as other feed-back pile on that folks continue to be on issue and don't get started upon a tirade regarding the news of the day. Anyway, thank you for this superb point and although I can not necessarily concur with this in totality, I regard the standpoint.

 17. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 18. Hi, Neat post. There's a problem along with your website in web explorer, could test this… IE still is the market chief and a large part of folks will leave out your magnificent writing due to this problem.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *