בית / בתקשורת / בכותרות- כך השתלטו הסמארטפונים על המוח שלנו- וזה המחיר…

בכותרות- כך השתלטו הסמארטפונים על המוח שלנו- וזה המחיר…

ללא כל צל של ספק, הסמארטפון הינו אחד הכלים הפלאיים ביותר שהאנושות פיתחה אי פעם,
אך יש לדעת, שיש לזה גם מחיר.

הנה לפניכם כתבה מהמטלטלות בנושא נזקי הסמארטפון, מבית גלובס.
מוזמנים להיכנס- לכתבה המליאה

לעצלנים שבנינו, 🙂

סיכמנו כמה מהנתונים בשבילכם:
– ישראלי ממוצע בודק את הסמארטפון שלו 80 פעם (!) ביום (לפחות באייפונים, לפי חברת אפל)
– בסקר של גאלופ מ-2015, יותר ממחצית מבעלי האייפונים אמרו שהם לא יכולים לדמיין את חיים ללא המכשיר הזה.
– עדויות מצטברות לכך ששימוש בטלפון חכם, או אפילו שמיעה של צלצול או רטט של טלפון, מייצרים שפע של הסחות דעת שמקשות על התרכזות בבעיה או בעבודה קשה. חלוקת תשומת הלב הזו פוגעת בהיגיון ובביצועים.
– מחקר הראה, שכאשר אנשים שומעים את הטלפונים שלהם מצלצלים אך אינם יכולים לענות לצלצול, לחץ הדם שלהם קופץ, הדופק מוחש וכישורי פתרון הבעיות שלהם יורדים.
– במחקר נוסף שנעשה, נבחנו קבוצות של אנשים, כשחלקם עם הסמארטפון על השולחן וחלקם ללא. כל הנבדקים אמרו שהם לא חשבו על המכשיר בכלל כל זמן הבחינה. ובכל זאת, הנבדקים שהסמארטפון שלהם היה על השולחן, קיבלו את התוצאות הגרועות ביותר.
– “שילוב הטלפונים החכמים בחיי היומיום גורם כנראה ל”בריחת מוחות” שיכולה להפחית כישורים מנטליים חיוניים כמו “למידה, חשיבה הגיונית, חשיבה מופשטת, פתרון בעיות ויצירתיות”.
– בקשר לשמירת המידע “בענן” וכל הגיבויים למינייהם- “רק צבירת מידע בזיכרון הביולוגי שלנו יכולה לארוג את הקישורים השכליים העשירים שיוצרים את מהות הידע האנושי, ולאפשר חשיבה ביקורתית ותפיסתית. לא חשוב כמה מידע סובב אותנו, אם הזיכרון האישי שלנו יהיה פחות מצויד, יהיה לנו פחות עם מה לחשוב.”

מצד אחד מצער מאוד לקרוא את כל הנתונים האלה, המשקפים את מצבו הבעייתי שמביא איתו הסמארטפון, ומצד שני משמח לראות שגם בחוגים הקצת שונים מ-“עזים בקדושה”, מתפתח השיח בנושא, ומציפים בעיות שבע”ה יבואו אל פתרונן.

ראה גם

חדש! טהרת שורש החיים | הרב חגי לונדין

דורנו מאופיין בהתמודדות גדולה בענייני הצניעות, ולא רק סביב מכשירי הסמארטפון הנמצאים בכיסנו. מעולם בתולדות המין …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *