בית / מאמרים / חדש! עילוי החיים | הרב אלישע ינון

חדש! עילוי החיים | הרב אלישע ינון

באופן אישי, לקח לי זמן להיוודע לעיסוק בנושא ולשבר הגדול הפוקד את צעירי דורנו בהתמודדות עם שמירת הברית. תחילה עיינתי בספרי רבותינו וחיפשתי בנושא, ומצאתי שעיקר העיסוק בנושא הוא יחס של מלחמה. חשתי שבדורנו העניין הוא הרבה מעבר לכך ולכן עסקתי בשתי שאלות: מה המענה לכל אחד, ובעיקר מהו הכיוון שריבונו של עולם רוצה להנהיג מאחורי הנושא הגדול והמשמעותי הזה. גם אצל הנשים ההתמודדות נמצאת, והיא מתבטאת בצניעות. בדורנו יש התמודדות והשתדלות רבה בנושא, רמת הדוסיות אינה מגיעה בקלות.

מה ה' רוצה מאתנו? ריבונו של עולם ידע שהטכנולוגיה תופיע על שלל אתגריה, ועל כן עלינו להבין מה פשר הנהגה זו. נתחיל בתיאור שתי גישות חיים – לפני הגאולה ואחריה. גישת 'בדיעבד' – בגלות אנחנו שורדים ומנסים רק להתקיים. אי אפשר לממש חזון גדול ואידיאלי השגור בפינו בתפילה, נוכל רק לשרוד ולא לבוא לידי צרה. זו גישה העוסקת בתגובה לבעיות ולא בתכנון הראשיתי כיצד נכון להתנהל. כשנמצאים בים סוער אנחנו אוחזים בכל דבר כדי להינצל: סרט, סדרה, שמלה לא צנועה או תוכן פורנוגרפי. אנו פוגשים את הגישה הזו בכל תחום בחיים כאשר דרך החשיבה היא איך נמנעים מנזקים ופגעים ולא לאן פנינו מועדות. זוהי תפיסה מעוותת שרק אם יש צרות אנו מגיבים, וכל העיסוק הוא סביבן.

הגיעה העת לצמוח אל עבר קומה חדשה, ולא לחשוב באופן הישרדותי. עלינו לשאול את עצמנו, מוקדם ככל שאפשר, מהו הייעוד שלנו בחיים וכיצד אנו מגשימים את עצמנו. מציאת החזון מבטאת את הגישה הנוספת, גישת 'לכתחילה' – לימוד מראש כיצד זוגיות אידיאלית נראית, ואז מימוש הלימוד במציאות באמצעות זוגיות וחתונה, תכנון מראש של כיוון חיי, ומימוש התכנון באמצעות פעולות מסוימות בחיים.

דברים אלה מתקשרים אל התמודדות הצניעות ופגם הברית בכך שאנו, בתור דור גדול שמוכשר לגישה של לכתחילה, חיים יותר מדי בדיעבד. אנו הולכים לפי המערכת ומנסים לשרוד במציאות. כאשר נתחיל להקשיב פנימה לכוחות החיים העצומים שלנו, המלאים בגוונים רבים ובאפשרויות שונות, נוכל להביא את עצמנו לעולם ולהתמודד ביתר עוז. מכיוון שאנו נמצאים בחוץ ולא מתבוננים פנימה וחושבים כיצד להתממש, כוח החיים שלנו המתבטא בזרע יוצא בלי שום ייעוד ודרך. הפער מתחזק כאשר במקום לנצל את כוחות החיים החיוביים שלנו אנו מבטלים אותם באמצעות הסתובבות הישרדותית בעולם, זוהי הוצאת הזרע לבטלה, עוד לפני ביטוייה בפן הפיזיולוגי.

גם בצד הנשי, לאישה יש כוח לקחת את הזרע ולפתחו לכדי עולם ומלואו. בכוחה להביא את העוצמות הטמונות בזרע לעולם שלם, כשתדע איזה בית ברצונה להקים ומהן התכונות הפנימיות שלה. במצב בו נערות רבות לא פועלות כך, אלא מתאימות את עצמן למציאות ולתוואי חברה חיצונית הן גם ילכו בלבוש לא צנוע. כי אם אין לאישה מה להגיד לעולם בצורה פנימית, ונקודה זו אינה מבוררת אצלה, אין לה המינון הנכון של הצניעות, החלוקה מה פנימי לי ומה חיצוני לי.

אם איננו לוקחים את כוחות הזרע ופיתוחו למקומות הטובים הם מתבזבזים לריק, למקום הלא נכון. נשארת תלישות שגוררת אחריה מלחמות מבחוץ. כאשר ילד יודע שבכל סרט הוא מבזבז כוחות חיים אדירים שהיו יכולים להופיע במימוש עצמי האהוב עליו, הסיפוק הפנימי קטן לעומת הדברים הפנימיים.

כיצד, אם כן, חיים של עילוי ולא של הישרדות עונים בפועל לכל אדם על התמודדותו? נראה לומר כי כאשר אנו מפנים את כוחותינו לחיוב ולא לשלילה יש כאן צד אחר של המציאות המופיעה והיחס כולו מתהפך. שמירת הברית כבר אינה "לא ליפול", אלא מימוש הייעוד העצמי לשמו נשלחתי לעולם. בהגדרה שלילית זו טמון חלק ניכר מהבעיה. בגישה זו חוזרים חלילה ללולאה הישרדותית שאינה נגמרת, ונדמה כי הקב"ה שלח לדורנו התמודדות כה גדולה כדי שנעשה את שינוי התפיסה הזאת בתודעה הציבורית והפרטית.

גם הנביא מתאר לנו "ועמך כולם צדיקים לעולם יירשו ארץ". צדיק אינו מוגדר אחד שאינו נופל. הגדרת צדיק היא "שבע ייפול צדיק וקם", צדיק יודע לקום ולהתקדם ולא לחזור לנקודת ההתחלה. כאשר אנו מתבוננים בצד השלילי אנו נופלים בפח הוצאת זרע לבטלה. התיקון הוא לראות את הטוב. להצליח להתמקד בפיתוח ובבריאה שאנו בוראים בצורה חיובית. רק כך נוכל לבחון לעומק מי אנו ומה המשמעות שלנו, כך בחור ישיבה לא יהיה קרוע בתוכו אם הוא אדם העמל על התורה מדי שעה או מכור לסרטים לא צנועים. בכל התחומים, כאשר ההגדרה שלנו היא סביב מה שכן עשינו נתמלא בחיות מחודשת ובצמיחה.

מגפת הקורונה היא הזדמנות נפלאה לעשות הפסקה מכל המולת העולם ולהתמקד בשקט שנכפה עלינו ולנצלו לטובה. יש לנו הזדמנות לפעול מעשית ולנסות לשבת לבד מול דף ולכתוב דברים טובים על עצמנו, לשפוך על הדף כל מה שיש: כישרונות, תכונות ומאפיינים. אנו יכולים לעבוד עם הדברים שכתבנו ולשכללם לבירורים כמו סדר עדיפויות ורמות ביטוי בחוזקה. כשנקדם דברים חשובים אלו לכדי מעשים בחיים, כבר נרגיש שכל סרט וסדרה הם ממש בזבוז החיים.

בניגוד לעולם הדיגיטלי כיום, ששקוע עמוק בביקורות ובמבט שלילי על הכול, כאשר נתעסק בחיובי שבנו נתעסק גם בחיובי שבעולם. הקב"ה הביא אותנו לדור שחייב להתמודד ולעבור מחשיבה של תגובות, חשיבה של בדיעבד, אל עבר חשיבה של לכתחילה, חשיבה של יצירה ועשייה. הקב"ה אומר לנו שהגענו לארץ ישראל לא כדי להתמודד מול הערבים או מול מגפה, אלא כדי לממש את ייעודנו. וככל שנפספס את מטרת העל הזו, שה' מייעד לנו בדור גאולה כזה, כך ה' יתברך יזכיר לנו את זה גם באמצעות סגרים, כדי שנשב עם עצמנו בשקט ונזכה להתקרב לכך יותר.

ולהורים היקרים אני רוצה להדגיש שבראותנו את הילדים שלנו צומחים ופורחים אחר הייעוד שלהם ומשמעותם אל לנו להתעסק איתם בחיצוניות. כאשר נעסוק עם ילדינו רק בחיצוניות של לבוש, בשימוש בסמארטפון וכד', בלי לעסוק בפנימיות ובאישיות, אנו רק נזיק להם. בתור הורים עלינו להדגיש את הפנימיות ולתת לה את עיקר החשיבות. לדבר עימם מתוך הכלה ולתת את בסיס הביטחון ועיקר היחס אל המבט החיובי והטוב גם אחרי שהם צפו כמה שעות בתוכן לא צנוע. זה כל כך חשוב ומהותי, כי אם אנו בתור הורים לא נוכל לראות את הטוב בילדינו הם בעצמם בחיים לא יוכלו לראות את זה בהם, ובוודאי גם לא יצמחו.

ההורים והמורים, שהם הסמכויות החינוכיות בחיי הילדים, הם המופקדים על החדרת המסר העצום של מימוש החיים והעיסוק בחיובי. כאשר מתוך רצון טוב סמכויות אלו מנסות רק להרחיק אותו מהשלילי ורק לעזור לו לשרוד הן חוטאות לו. החיבוק של אם לביתה אמור ללוות את הנערה ולחזקה לחשוב פנימה מה ייעודה שלה, ולא מה היא צריכה לעשות מפני שאימה חיבקה אותה וביקשה ממנה לעשות.

נכון הדבר כי ילד בן עשר אינו יודע לחשוב ובטח שאינו מכיר מהו הייעוד שלו. בילדים צעירים יותר על המחנכים וההורים להתחיל לדבר בפני הילד על כישרונות וחוזקות כבר מגיל שש. עליהם להיצמד ככל האפשר לגישת העילוי. כאשר הילד חווה פידבקים חיוביים וסיפוק כבר מגיל קטן הוא מורגל לראות את החיובי שבו ולממשו. הוא חש סיפוק ומתמלא מוטיבציה להתמלא מחדש עוד ועוד.

נסכם ונחדד כי האור של דורנו, דור שמירת הברית והצניעות, הוא היפוך החשיבה מחשיבה שלילית לחשיבה חיובית, גם בעם ישראל כולו וגם באדם הפרטי. ככל שנרבה בכך נממש יותר את הזרע, וההגדרות לא יהיו שליליות כי אם חיוביות ונתור אחר יישום הייעוד בחיים, נעבור מזוגיות ומחינוך של תגובות אל חיבוק. נניח בצד את הנפילות בברית ובצניעות, נעלה על נס את גישת החיוביות, נזכה בחברה בריאה יותר ובעז"ה נראה דור של צדיקים, דור של גאולה.

ראה גם

חדש! טהרת שורש החיים | הרב חגי לונדין

דורנו מאופיין בהתמודדות גדולה בענייני הצניעות, ולא רק סביב מכשירי הסמארטפון הנמצאים בכיסנו. מעולם בתולדות המין …

19 ת.אחרונות

 1. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest factor to remember of. I say to you, I definitely get irked even as folks think about concerns that they just don't understand about. You managed to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing without having side-effects , folks could take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 2. Hi my loved one! I wish to say that this post is amazing, great written and include almost all important infos. I would like to look extra posts like this .

 3. Merely wanna input on few general things, The website design is perfect, the articles is real great. "Crime does not pay … as well as politics." by Alfred E. Newman.

 4. Wow, incredible blog format! How lengthy have you been blogging for? you made blogging look easy. The entire look of your site is magnificent, let alone the content!

 5. Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog. It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between usability and visual appearance. I must say you have done a awesome job with this. Also, the blog loads extremely quick for me on Chrome. Excellent Blog!

 6. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today..

 7. What Is Sugar Defender Supplement? Sugar Defender is a plant-based supplement and it helps to regulate the blood sugar levels in the body.

 8. I love what you guys tend to be up too. Such clever work and reporting! Keep up the great works guys I've included you guys to my personal blogroll.

 9. About Blue Tonic Weight Loss Drink Recipe:The Blue Tonic Weight Loss Drink Recipe is more than just a beverage; it's a potent blend of carefully selected ingredients designed to support your weight loss journey.

 10. Wow! Thank you! I always needed to write on my site something like that. Can I take a fragment of your post to my website?

 11. You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren't afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 12. I like this post, enjoyed this one thanks for posting. "The goal of revival is conformity to the image of Christ, not imitation of animals." by Richard F. Lovelace.

 13. magnificent points altogether, you simply received a new reader. What could you recommend about your publish that you simply made some days in the past? Any positive?

 14. Hello there, just changed into alert to your blog thru Google, and found that it's truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate should you proceed this in future. Many other folks will probably be benefited out of your writing. Cheers!

 15. hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

 16. Great write-up, I am normal visitor of one¦s web site, maintain up the excellent operate, and It's going to be a regular visitor for a lengthy time.

 17. Hola! I've been reading your web site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to tell you keep up the excellent work!

 18. Please let me know if you're looking for a article writer for your weblog. You have some really good articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Thank you!

 19. My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *