בית / החבר'ה כותבים / כי דוסים לא צריכים סינון: מכתב אישי אליך על לקיחת אחריות

כי דוסים לא צריכים סינון: מכתב אישי אליך על לקיחת אחריות

את הדברים הבאים אני באמת כותב ממקום אמיתי. באמת שאין לי פה שום אינטרסים ואני לא מרוויח פה שום דבר אבל אלו דברים שבוערים בי וחשוב לי לומר אותם.

לפני חצי שנה קם ארגון שנקרא "עזים בקדושה" שמדבר על השימוש הנכון בסמארטפון ובמדיה וכרגע אנחנו מתמקדים בסינון. ב"ה בסייעתא דשמיא מרובה אני זכיתי להיכנס לארגון הזה ולהיות חלק מהמהלך הזה. היינו 6 חבר'ה שמסתובבים בכל הישיבות בארץ. כל הזמן היינו מקבלים טלפונים ושיחות מאנשים וישיבות שמבקשים שנבוא אליהם לישיבה ונקדם אצלם את המהלך של הסינון בישיבה. כיום ב"ה יש לנו למעלה מ- 9  מוסדות שאנחנו עובדים איתם ויותר מ- 3000 בחורי ישיבה ששמו סינון לסמארטפון(יש עוד משהו כמו 40,000 אנשים[נתון מלפני 3 חודשים] שאינם בחורי ישיבה ששמו באותו פרק זמן עלייה של מאות אחוזים לעומת מה שהיה לפני כן).

לומר לכם את האמת, אין לנו מושג איך זה התקדם בצורה כזאת מטורפת. היה פה פשוט סייעתא דשמיא אלוקית שאף אחד לא יכול להסביר אותה. איך זה שבתוך זמן כל כך קצר ובלי כמעט שום כסף ותקציב נוצרה פה ב"ה מהפכה תודעתית מטורפת. גם אנחנו החבר'ה שהקימו את הארגון לא הצלחנו בכלל לתפוס מה הולך, מה קורה, ולאן נכנסנו(עד היום זה ככה).

סמנריון בנע

עם הזמן כל הזמן מגיעים אלינו סיפורים של אנשים ששמו ושזה ממש הציל אותם ועזר להם להתקדם בלימוד תורה ובחיי המשפחה שלהם (כן גם אברכים…). סיפורים של אנשים שמתקשרים אלינו ומתחננים אלינו בדמעות שנשים להם סינון על הפלאפון כי כבר נמאס להם. סיפור של נציגים שלנו בישיבות שכל הזמן אנשים באים אליהם ומדברים איתם כמה זה עזר להם, מכתבים אנונימיים שמשאירים להם ועוד כהנה וכהנה.

הייתי רוצה לספר לכם על שיחה שמאוד נגעה בי שאחד מהראשי ישיבות בצפון הארץ, הרב ויצמן ראש ישיבת מעלות, נתן לתלמידים שלו.

הרב ויצמן נתן שיחה כללית לכל הישיבה שלו על הנושא הזה של הסינון. תשמעו אח"כ מהקישור הבא

הוא דיבר איתם כמה זה חשוב וכו'. אבל אני חושב שהנקודה המרכזית שהוא העלה בשיחה ממש נכונה והיא זו שממש נגעה בי. הרב ויצמן הסתכל על כל התלמידים שלו בישיבה ואמר (הציטוט לא מדוייק אבל העיקרון): "יכול להיות שכל מי שיושב פה עכשיו בבית מדרש הוא מה-19% שלא נופל בדברים בעייתים" – הרב ויצמן הסתמך על מחקר שערך ד"ר יניב אפרתי על הנושא של הצפייה בתכנים בעיתיים. המחקר התחלק ל-3 חלקים: הציבור החילוני, הדתי לאומי והחרדי. בעצם השאלה שהייתה במחקר שהוא ערך זה כמה אחוזים מהנוער נכנסים באופן מכוון לתכנים פורנוגרפיים. התוצאות היו ככה: בציבור החילוני היה 91% שגלשו באופן מכוון לתכנים מיניים. בציבור החרדי היו בסביבות 50-60 אחוז. ובציבור שלנו, הציבור הדתי לאומי, היה 81% מבני הנוער שגולש בפורנוגרפיה. 81 אחוז. אהה כן שכחתי, זה מחקר שנעשה בשנת 2013. והיום…..שכל אחד יחשוב לבד…

בעצם הרב ויצמן הסתכל על תלמידים שלו בעיניים ואמר (מדקה 09:40) "יכול להיות שכל מי שיושב כאן הוא מה-19 אחוז האלה שלא נופל, יכול להיות באמת, ואני באמת רוצה להאמין ככה, אבל גם אם אתה מהתשעה עשרה אחוז אתה צריך לקחת אחריות על ה-81 אחוז שכן נמצאים שמה. כי, אם אתה תאמר ש"רק מי שנופל ונכנס לדברים האלה שהוא ישים" אז אף אחד לא ישים. כי ברגע שאדם ישים סינון זה ישר יצבע אותו באדום. זה יהיה כמו להדביק לו סטיקר על המצח "אני נופל בפורנוגרפיה" . אף אחד פשוט לא ישים סינון למרות שרוב החבר'ה כן צריכים. אנחנו בארגון הבנו את זה

ולכן אנחנו נקראים "עזים בקדושה – לוקחים אחריות" כי כל העיקרון זה בעצם לקחת אחריות על האחר, שגם אם אתה לא נמצא שם ובאמת אתה לא צריך את הסינון אז תשים את הסינון בשביל חבר שלך, בשביל האח שלך, בשביל החניך שלך, בשביל החברותא שלך, בשביל הילד שלך. בשביל כולם. תהיה שליח של כולם תתרום מעצמך למען אחרים.

ואני לא מדבר על כך שבכלל אחד מהסיבות שהארגון קם היא בגלל שבאמת זה נושא שאף אחד לא מדבר עליו – פעם אומרים שהאחריות היא של ההורים ופעם אומרים שהאחריות היא של המורים, הגיע הזמן שאנחנו, הצעירים, שעליהם כביכול צריך לקחת אחריות – ייקחו אחריות בעצמם על עצמם. אתם יודעים זה לפעמים פשוט מחרפן אותי כי אנשים יכולים להיות הכי אידאליסטים שיש והם הכי ירצו לתרום מעצמם לצבא, למדינה וכו' אבל במקומות שבאמת צריך אותם, במקומות שאנשים באמת נושאים אליהם עניים ושם הם יכולים הכי הרבה להשפיע- דווקא שם אנשים מתקפלים. "לא תשמע, אני לא צריך את זה" "זה טיפה מאט לי את האינטרנט" (נתון שהוא לא נכון…) וכו'. זה פשוט משגע אותי לא אמרתי שזה לא קשה אבל באמת תבין שיש פה משהו יותר גדול ממך אתה שיך למשהו הרבה יותר גדול גם אם אתה לא מבין את זה. תרצה או לא תרצה אתה משפיע. זו עובדה. בוא באמת תיקח אחריות על האחר תהיה שליח ותשפיע על אחרים. כמו שמלמדים אותנו להיות שליחים של העם שלנו במדינה, להיות שליחים בצבא, להיות שליחים בלימוד תורה שלנו שאנחנו לומדים פה בישיבה, אז גם ככה פה- בוא נהיה שליחים של העם שלנו ושל הציבור שלנו בדבר הזה, בעניין קדושת עמ"י שלא פוסחת מאף יהודי.

אני ידוע מה אתם חושבים "אני כבר עשיתי סינון אז סבבה זה לא מדבר אליי". אז דבר ראשון – כל הכבוד אחי ששמת סינון. וואלה באמת מעריך אותך מאוד, אורגינל. אבל בוא ניקח את זה עוד צעד אחד קדימה בוא נשפיע גם על הסובבים אותנו אם אני רואה חבר שאין לו סינון אז בוא נדבר איתו על זה. תשפיע על הסובבים אותך בישיבה. וגם מחוץ לישיבה אם זה המשפחה או החברים וכד'. תבינו משו, בנתונים על כל בחור ישיבה ששם סינון – שמו סינון בזכותו משהו כמו 20 אנשים שראו אותו .סתם, שתבינו באמת את גודל ההשפעה שלכם. אני לא מדבר איתכם תאוריות- אני מדבר איתכם עובדות ונתונים. אני גם מדבר מהמקום שראיתי שהסתובבתי כמעט בכל חור בארץ ואתה פשוט רואה כמה כח ועוצמה יש לנו על הסובבים אותנו. כמה כח והשפעה יש לנו בלי שאחנו מודעים לזה בכלל. לדוגמא, שנה הבאה שיעור א' מגיע בוא תיקח אחריות, בואו כולנו ניקח עליהם אחריות ונדבר איתם על הנושא הזה. אתם יודעים איזה השפעה מטורפת זה יכול ליצור? ובאמת זה לא משהו שדורש יותר מדי פשוט לדבר איתם קצת על הנושא הזה. תחשבו שאחד מדבר איתם ועוד אחד ועוד אחד ועוד אחד, פשוט זה יכול לשנות באמת להשפיע עליהם כי אנחנו לוקחים אחריות עליהם. סתם, זרקתי דוגמא על שיעור א' כי בעז"ה זה מהלך שיהיה בכל הישיבות אבל שכל אחד ייקח את זה למקום שלו.

בואו באמת נקדם פה את הדברים כי אם אנחנו לא נעשה את זה אז אף אחד לא יעשה את זה במקומנו ושום דבר לא יקרה.

בואו ביחד נשנה פה מציאות, "עזים תרצו – אין זו אגדה".

 

שלכם – קובי ברהום 050-9167643.

ראה גם

מה כל כך בעייתי בסמארטפונים? – שיעור לא רק לדוסים | הרב אסף נאמבורג

כמו שאנחנו תמיד נוהגים לומר – סכנות עולם המדיה תמיד היו ונמצאו תחת מסווה והתעלמות, לא …

30 ת.אחרונות

 1. יוסי סופר

  וואי מעורר השארה – יישר כח!

 2. My partner and I stumbled over here different web address and thought I may as well check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to looking into your web page yet again.

 3. You are my inhalation, I possess few blogs and often run out from to post .

 4. This website online can be a stroll-through for the entire data you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll undoubtedly uncover it.

 5. Whats up very cool website!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally…I am glad to find so many useful information right here in the put up, we want develop more strategies on this regard, thanks for sharing.

 6. Hi my friend! I want to say that this post is awesome, nice written and include almost all important infos. I’d like to see extra posts like this .

 7. Some truly nice stuff on this internet site, I like it.

 8. I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 9. Very interesting subject, regards for putting up. "Remember when life's path is steep to keep your mind even." by Horace.

 10. I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 11. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch!

 12. whoah this blog is excellent i love reading your posts. Keep up the good work! You know, a lot of people are hunting around for this information, you could aid them greatly.

 13. Greetings! I've been reading your weblog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from New Caney Tx! Just wanted to say keep up the excellent work!

 14. I?¦m no longer certain where you are getting your info, but good topic. I needs to spend a while finding out much more or figuring out more. Thank you for great info I was searching for this info for my mission.

 15. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it's driving me mad so any support is very much appreciated.

 16. Hello there! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Many thanks

 17. F*ckin’ awesome issues here. I am very glad to look your post. Thanks a lot and i am having a look ahead to touch you. Will you please drop me a mail?

 18. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 19. You made several good points there. I did a search on the subject and found the majority of people will consent with your blog.

 20. Im not positive where you are getting your info, however good topic. I must spend some time finding out much more or figuring out more. Thanks for fantastic information I was in search of this information for my mission.

 21. I will right away seize your rss as I can't in finding your email subscription link or newsletter service. Do you've any? Kindly allow me realize so that I could subscribe. Thanks.

 22. I enjoy the efforts you have put in this, thanks for all the great articles.

 23. Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you provide.
  It's awesome to come across a blog every once in a while that isn't the same
  out of date rehashed information. Excellent read! I've bookmarked your site and I'm
  adding your RSS feeds to my Google account.

 24. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & aid other users like its aided me. Good job.

 25. Absolutely composed content material, thanks for entropy. "You can do very little with faith, but you can do nothing without it." by Samuel Butler.

 26. Thanks for another great article. Where else could anybody get that type of info in such a perfect way of writing? I've a presentation next week, and I'm on the look for such info.

 27. Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 28. Very interesting topic, thankyou for putting up. "Not by age but by capacity is wisdom acquired." by Titus Maccius Plautus.

 29. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice methods and we are looking to exchange strategies with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 30. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it's truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *