בית / הורים מספרים / זה מציאות: יותר ממחצית מהצעירים הדתיים נחשפים לתוכן מיני בסלולרי

זה מציאות: יותר ממחצית מהצעירים הדתיים נחשפים לתוכן מיני בסלולרי

מחצית מהצעירים הדתיים נחשפים לפורנו בסלולרי

כמחצית מהצעירים נחשפים לתכנים מיניים ואלימים דרך המכשירים הסלולריים, כולל אתרים פורנוגרפיים והוצאות להורג בסגנון דאעש. מסקר שערך מכון סמית למחקר ושנתוניו הגיעו לידי nrg יהדות, מתגלה לראשונה היקף השימוש של צעירי המגזר בטלפונים החכמים

כמחצית מבני הנוער בציבור הדתי–לאומי נחשפים לחומרים מיניים או אלימים דרך המכשירים הסלולריים שלהם, כך עולה מנתוני סקר שערך מכון סמית למחקר. הסקר בחן את התנהגות הצעירים הדתיים עם מכשירים סלולריים. תוצאותיו, שהתפרסמו לראשונה במגזין "מוצש" מבית "מקור ראשון" בסוף השבוע האחרון, מגלות היקפים מטרידים במידת חשיפתם של צעירים דתיים בני 14-18 לתכנים מסוכנים, מהוצאות להורג ועד פורנוגרפיה. 

הסקר נערך בחודשים האחרונים בקרב 250 איש, במדגם מייצג של בני נוער בגילאי 14-18 במגזר הדתי. בסקר נבחנו בני נוער ציונים דתיים שהגדירו עצמם "דתיים לאומיים", "חרדים לאומיים" ו"לייטים". 84% מכלל הצעירים ציינו כי הם מחזיקים מכשיר סלולרי, רובם הודו כי הם גולשים בו עד שלוש שעות ביום (42%) או למעלה משלוש שעות ביום (28%).

הנתון הדרמטי ביותר בסקר נרשם כשבני הנוער נשאלו האם הם מכירים חברים שנכנסים עם הסלולרי בכוונה לאתרים שכוללים תכנים לא צנועים. 58% מבני הנוער אמרו שהם מכירים באופן אישי משתמשים כאלה או שמעו על בני נוער שנוהגים כך. רק 34% אמרו שהם "לא מכירים אנשים כאלו". כלומר, שישה תלמידים מתוך עשרה הודו בקיומה של התופעה הבעייתית הזו.

 

יותר ממחצית מבני הנוער הדתיים (53%) ציינו כי נחשפו "בכוונה או שלא בכוונה לחומרים כמו תמונות, סרטונים או טקסטים בעלי תוכן מיני במהלך גלישתם בסמארטפון". בקרב גילאי 14-16 45% ציינו שנחשפו, בקרב גילאי 17-18, 65% ציינו שנחשפו. אחד מכל ארבעה צעירים דתיים סיפר שהוא מכיר בני נוער שחברים בקבוצות ווטסאפ המשתפות תכנים מיניים, אך אף משתתף בסקר לא הודה שהוא חבר בקבוצה שכזו.


היקף השימוש בסלולרי לא עוצר באתרי אינטרנט: 12% מהנשאלים ציינו שנחשפו לחרם או השפלה של בני נוער ו–4% אף ציינו שנפלו בעצמם קורבן לחרם או השפלה ברשת — בסך הכול 16%. בקרב גילאי 17-18, 21% ציינו שנחשפו או נפלו קורבן לחרמות או השפלה ברשת. אם הנתון נשמע לכם נמוך, תחשבו על אחד מכל חמישה בני נוער במגזר. בנוסף, 71% ציינו שנחשפו או שמעו על חרמות כנגד בני נוער אחרים בפייסבוק. אחוז זה גבוה יותר בקרב בנות מאשר בקרב בנים — 77% לעומת 64% בהתאמה.  

מחצית מבני הנוער הדתיים נחשפו בסלולרי שלהם לסרטוני זוועה, מבית היוצר של ארגון הטרור דאעש או ארגוני טרור אחרים. אחוז הנחשפים בקרב בנים גבוה יותר מאשר בקרב בנות — 66% לעומת 39% בהתאמה. אין הבדלים בין קבוצות הגיל השונות. 

business-163464_1280

העובדות מדברות בעד עצמן

"זה לא פופולרי ולא נאור, אבל העובדות מדברות בעד עצמן", אומר ל-nrg יהדות הרב עמיחי גורדין, ר"מ בישיבת הר עציון ומי שמוביל פרויקטים חינוכיים גם בקרב בני נוער. "שמעתי כבר לעייפה הסברים מלומדים על חינוך ואחריות עצמאית של בני הנוער. זה לא עובד. צריך להסתכל למציאות בעיניים. בני נוער לא אמורים להחזיק מכשירים שפתוחים לאינטרנט. אין להם כלים להתמודד עם הפיתויים והקשיים של המכשירים האלו. אי אפשר להשוות את הזמינות המיידית והאינטימיות המוחלטת של המכשיר הנייד למה שקורה במחשב — וגם בו כדאי להתקין סינון", הוא אומר. 

איפה טעינו? 
"אני חושש שאנחנו מתנהגים בצורה לא הוגנת עם הילדים שלנו. אני נשמע מיושן וארכאי, אבל זאת המציאות. אחד מכל שמונה נערים גולש במכוון לאתרים לא צנועים. יותר משמטרידות אותי התמונות שאליהן נחשף הנער האומלל הזה אני חושב על ההתמודדות הלא הוגנת שהוא צריך לעבור בחסותם האוהבת של הוריו. הילד מסתובב כשכלפי חוץ הוא מצטייר בצורה אחת, ואילו כלפי פנים הוא מרגיש שהוא נמצא במקום אחר לגמרי. למרבה הצער, מחקרים מלמדים שהמתח הזה גורם לילדים קשיים נפשיים לא פשוטים. אם אנו כהורים היינו יודעים איזה נזק נפשי נגרם לילדים שלנו כשהם נחשפים לאתרים לא הולמים, לאלימות מזוויעה או להשפלות וחרמות, היינו לוקחים את הסלולרי מהילד וזורקים אותו אל מעבר להרי החושך". 

אז אתה נגד שימוש במכשירי טלפון חכמים? iphone-518101_1920
"אני לא נגד מכשיר הסמארטפון. הוא יכול להיות כלי עזר מצוין. אני גם לא נגד מכוניות, מכוניות יכולות להיות כלי עזר מצוין. אבל אני לא אתן לבן שלי את המפתחות של הרכב לפני גיל 17. גם סמארטפון הוא לא יקבל לפני שיגיע הזמן לכך. המכשירים האינטרנטיים, כמו הרבה טכנולוגיות מתקדמות אחרות, דורשים בגרות ואחריות. צר לי, אבל אני מכיר רק פתרון אחד למצב האומלל הזה. שימו את המכשיר האינטרנטי ליד המפתחות של המכונית שלכם. כל השכנים נותנים לילדים שלהם לנסוע ברכב כבר בגיל 14? חבל, אנחנו לא. אנחנו לא עושים את זה לילד שלנו. מאוד קשה להסביר לילד למה הוא היחיד מהשכבה בלי מכשיר (אגב הוא לא), אבל אנחנו נעשה את זה בשבילו. אנחנו נשמור עליו. עוד עשר שנים הוא יגיד לנו תודה". 
 


הרב יונה גודמן, מנהל חינוכי ברשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא שכיהן בעבר כמזכ"ל תנועת "בני עקיבא", מוטרד יותר מנתוני הסקר המצביעים על כמות שעות השימוש של בני הנוער הסלולרי. "לצערי, הנתונים נשמעים אמינים", הוא אומר.

"העניין פשוט: הציבור שלנו החליט שאינו מכריז מלחמה על הטכנולוגיה אלא מגייס אותה לטובתו, אך שכח ללמד את הנוער להשתמש בסלולר ולא להתמכר  לו.

לב הבעיה בעניין אינו בצפייה בתכנים שפלים, אלא בהתמכרות לצו הפוקד: 'קוף מנגן בפסנתר! חובה לצפות!!', ובמאות סרטונים דומים שבהם צופים בני נוער עשרות שעות בשבוע. דווקא ביחס לסרטים כאלה, בגלל שאין בצפייה בהם איסור ממשי, חשוב ללמד כיצד לנהל זמן איכותי. ילדינו יודעים שנדרשת גבורה פנימית בשדה הקרב. הגיעה העת ללמדם שגבורה נדרשת מכולנו גם בשעות הפנאי". 


באשר לתכנים הבלתי הולמים, טוען הרב גודמן כי "יש בתוכנו מגוון של בני נוער, ולו שוליים תרבותיים ורוחניים. כולנו מודעים לסכנות, אך מתקשים להסיק מסקנות. דווקא מי שמאמין שצריך וניתן להשתמש במיטב פיתוחי הטכנולוגיה צריך להתנער מהעצלות ומהבושה ולהפעיל סינון טכנולוגי של הנתונים בסלולר". 

ובזה סיימנו את ההתמודדות עם הבעיה? 
"ודאי שלא. העיקר הוא בניית תהליך חינוכי של טיפוח היכולת לבחור בחיים של איכות וניקיון, צניעות ורגישות. הכְוונה זו אינה רק הצורך החינוכי של ילדינו, אלא חלק מתפקידנו כציבור החפץ ללמד שניתן לטפח חיי תורה וערכים תוך השתלבות בכל שדרות החיים. בידינו ובמקלדותינו הדבר". 

הכתבה פורסמה במגזין "מוצש" מבית "מקור ראשון"  יונתן אוריך | 21/12/2014 ומאז הנתונים רק עולים ונעשים מדאיגים יותר

ראה גם

שובבים תשפ"ד: בוא לגלות עד כמה אתה עז בקדושה??

תקופת השובבים היא תקופת חיזוק בעבודת ה' ובעזות בקדושה של כל יהודי לכבוד השובבים תשפד …

19 ת.אחרונות

 1. Awsome info and straight to the point. I am not sure if this is truly the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to hire some professional writers? Thanks in advance 🙂

 2. Wonderful blog! Do you have any tips for aspiring writers? I'm hoping to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm completely overwhelmed .. Any tips? Many thanks!

 3. Wow! Thank you! I always wanted to write on my blog something like that. Can I implement a fragment of your post to my blog?

 4. You have brought up a very wonderful details , appreciate it for the post.

 5. so much fantastic information on here, : D.

 6. Hi there would you mind letting me know which webhost you're utilizing? I've loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!

 7. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 8. Renew: An Overview. Renew is a dietary supplement formulated to aid in the weight loss process by enhancing the body's regenerative functions

 9. Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I'm planning to start my own blog soon but I'm a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm completely confused .. Any ideas? Kudos!

 10. About Blue Tonic Weight Loss Drink Recipe:The Blue Tonic Weight Loss Drink Recipe is more than just a beverage; it's a potent blend of carefully selected ingredients designed to support your weight loss journey.

 11. Thanks for sharing superb informations. Your web site is very cool. I'm impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn't come across. What a perfect web-site.

 12. I do agree with all the ideas you've presented in your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for starters. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 13. ProvaDent: What Is It? ProvaDent is a natural tooth health supplement by Adam Naturals.

 14. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 15. I got what you mean ,bookmarked, very nice website .

 16. Hello my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and include approximately all important infos. I would like to see more posts like this.

 17. Please let me know if you're looking for a article author for your weblog. You have some really good articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Cheers!

 18. Hi, Neat post. There's a problem with your site in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a large portion of people will miss your great writing because of this problem.

 19. Nice post. I study something more challenging on totally different blogs everyday. It would at all times be stimulating to read content material from other writers and observe slightly one thing from their store. I’d desire to use some with the content material on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *